Zalew Jaśle koło Łącznej

Zalew Jaśle koło Zalezianki to mały, retencyjno-rekreacyjny zbiornik wodny, wybudowany na rzeczce Jaślance, dopływie rzeki Kamionki. Całkowita powierzchnia to 4.5ha lustra wody o głębokości ok.3m, bardzo czystej z przepławką dla pstrągów.

Dojazd samochodem, z obwodnicy zjazd na Łączną i mostem do Zalezianki, ale pewny nie jestem. Ja dojechałem do Łącznej i poszedłem sobie w pierwszą uliczkę w prawo, za przystankiem w stronę Kielc. Przeszedłem ostatnim mostem nad obwodnicą, a z niego to już widać niebieskie toy toye, bo nad zalewem stoją dwa. Przez łąki można przejechać samochodem, ślady są. Jest też parking, bar i mała plaża.

Upust na tamie dzwonowy, przelewowy. Zalew został wybudowany, jeśli się nie mylę w roku 2005. Kilka lat temu odwiedziłem go przejazdem. Byłem bez wędek, a nikogo nad zalewem nie spotkałem. Nie było skąd zasięgnąć języka. Co do ryb występujących w zbiorniku, to też niewiele wiem. Słyszałem od znajomego, że złowił tam kilka japońcy. Od dzieciaków dowiedziałem się, że ryby są wielkie i łowią tam karpie takie do dziecięcego łokcia, oraz niewiele mniejsze japońce. Są tam nawet szczupaki, tak usłyszałem. Dziś nad zalewem łowił na dwie spławikówki miejscowy wędkarz, ale też nic nie powiedział. Ponoć japońce to były, a więcej wędkujących można spotkać po zarybieniu zbiornika, ale jaka jest prawda, ciężko powiedzieć. Zalew dość stary, więc i ryba jakaś jest.

Za zalewem, na północ, piękny las i pewnie grzybowy, bo rano szło kilku grzybiarzy z wiadrami. Z wyglądu las mieszany, jodła, dąb i sosna, czyli wybrali się na borowiki. Nie wiem jak tam u nich, ale pod Kielcami pojaw prawdziwków się skończył.