Zalew w Janowie pod Stąporkowem

Nieduży ok.10ha zalew zbudowany na rzece Czarnej koneckiej. Woda dość przejrzysta o głębokości 2.5m przy tamie. Od wpływu rzeki płytsza, bardzo mocno zarośnięta kilkoma rodzajami roślinności wodnej. Typowy zbiornik szczupakowo-linowy na całej swojej powierzchni porośnięty roślinnością. Utrudnia to może łowienie, ale warunki do tarła ryb świetne. O rybach nic nie wiem, ale są zgłoszenia sporych szczupaków z tego zalewu.  Najprawdopodobniej ryby jak wszędzie, ale gdy się ochłodzi, na zębatego się tam jeszcze wybiorę.

Dużym plusem jest okolica. Cicha, spokojna i bezludna. Wszystkie zalewy w okolicach Stąporkowa otoczone są pięknymi i grzybnymi lasami. Nad wodą spotkałem jednego, starszego wędkarza. Łowił na żywca od południowej strony, ale nie miałem czasu z nim porozmawiać. Bardzo ciekawe miejscówki przy wpływie rzeki, a i na niej też sporo fajnych dołków. Przy drodze i na południowym brzegu zbiornika stoi kilka ławeczek. Jest też spora wysepka, porośnięta drzewami.

Dojazd ze Stąporkowa identyczny jak do jeziora Czarnieckiego, tylko kawałek dalej. W Janowie, na krzyżówce w lewo i zaraz jest zalew