Wyposażenie do wędkowania w potoku

Wędkarstwo ma różne oblicza i jeśli wyprawy nad wodę sprawiają ci prawdziwą przyjemność, warto poznać się bliżej z jego różnymi formami. Jedną z popularnych technik wędkarskich jest wędkarstwo muchowe. Łapanie ryb na muchę to prawdziwa sztuka i jednocześnie możliwość złapania maksymalnie bliskiego kontakt z przyrodą, gdyż w tym przypadku wędkujemy głównie w górskich potokach i rzeczkach o dość intensywnym nurcie, jednym słowem w miejscach nieco oddalonych od cywilizacji.

Podstawą wyposażenia w wędkarstwie muchowym jest specjalny rodzaj wędki zaopatrzonej w specyficzny rodzaj kołowrotka zdolnego do nawijania mokrej i dosyć grubej linki oraz przynęty, czyli muchy. Od specyfiki przynęty wzięła się nazwa tej formy wędkarstwa – skoro łowimy na muchę, mówimy zatem o wędkarstwie muchowym. Pozostała część wyposażenia to oczywiście odpowiednia odzież. W związku z tym, że flyfishing uprawiany jest zwykle nie z brzegu, a z nurtu rzeki, zatem potrzebne będą wysokie, nieprzemakalne buty – spodniobuty lub wodery. Odzież musi być ciepła i jednocześnie przynajmniej w minimalnym stopniu oddychająca, tak by się zbyt intensywnie nie pocić, co odbiera sporo przyjemności z wędkowania. Poza tym warto zaopatrzyć się także w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w szkła antyrefleksyjne, środek przeciw komarom, krem z filtrem, czapkę z daszkiem, jeśli wędkujemy w słońcu, sieć bawełnianą i specjalne szczypce do sprawnego uwalniania złapanych ryb z haczyka.
Wędkarstwo muchowe – czyli co?

Wędkarstwo muchowe to bardzo aktywna forma wędkowania, wymagająca dużego zaangażowania i sporej wytrzymałości fizycznej. Jednocześnie jest to jednak wędkarstwo przynoszące mnóstwo frajdy, zwłaszcza że w tym przypadku łapiemy ryby dosyć dużych rozmiarów tj. pstrągi i lipienie, trocie, łososie i głowacice, a także niektóre gatunki ryb karpiowatych m.in. bolenie, jazie, jelce, brzany czy świnki. Na muchę można złapać także szczupaka, okonia, sandacza, a czasami także suma. Podstawą udanego połowu pozostaje wybór właściwej linki i przynęty – muchy.

W wędkarstwie muchowym mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje linek – linki pływające, tonące (o różnej szybkości tonięcia) oraz pośrednie (pływa lub tonie w zależności od techniki prowadzenia oraz użytych smarów), a także niezliczoną liczbę przynęt, które wyróżniają się charakterystycznym wyglądem upodabniającym je do różnych gatunków owadów latających. Wielu doświadczonych wędkarzy tego typu przynęty przygotowuje samodzielnie, co w jeszcze większym stopniu wpływa na atrakcyjność tej formy wędkarstwa. Oczywiście osoba początkująca gotowe muchy znajdzie w każdym dobrze zaopatrzonym stacjonarnym sklepie wędkarskim lub w sieci.
Jaki sprzęt będzie nam potrzebny?

W sklepach wędkarskich bez problemu zaopatrzymy się również w pozostały sprzęt potrzeby do uprawiania wędkarstwa muchowego. Podstawą będą tu oczywiście dobrej jakości wodery, dzięki którym stopy pozostaną suche i nie zmarzniemy stojąc przez kilka godzin w rwącym potoku. Prócz woderów przyda się także torba na przynęty lub specjalna kurka/kamizelka wyposażona w wiele kieszonek, w których możemy ukryć podstawowy sprzęt potrzebny nam do wędkowania. Ważnym elementem wyposażenia pozostają także przyciemniane okulary, bez których wędkowanie w słońcu stojąc pośrodku rwącego strumienia wydaje się wprost niemożliwe. Wybierając się na ryby warto zabrać ze sobą także aparat/kamerę, tak by udokumentować swoje wędkarskie sukcesy. Powinniśmy pamiętać, że w wędkarstwie muchowym dużą wartość przykłada się do poszanowania natury, a zatem większość złowionych ryb po schwytaniu z powrotem wraca do wody.