Wybór sprzętu dla początkującego wędkarza – Poradnik

Każdy początkujący wędkarz szuka odpowiedniej porady jaki sprzęt wybrać na początku swojej przygody z wędkarstwem. W zasadzie to nie ma złotej recepty, ponieważ każdy ma inną głębokość portfela oraz różne oczekiwania i wymagania. Jednak zanim nowicjusz dokona wyboru to powinien kierować się zdrowym rozsądkiem i nie zaczynać od profesjonalnego, delikatnego i często masakrycznie drogiego sprzętu. W artykule przedstawimy optymalne zestawienie sprzętu wędkarskiego, które powinno sprawdzić się w pierwszych dniach wędkowania.

Jaką żyłkę wybrać na początek?

Zamiast tradycyjnych szpul z nawinięta żyłką do100 m, warto pokusić się o większe od 200 do 300m, średnicy 0,20 mm. Taka żyłka w zależności od producenta ma odpowiednią wytrzymałość od 3,5 – 5kg. Mocniejsza żyłka spełni swoje zadanie podczas nieumiejętnego holu ryby. Nowicjusz nad wodą często plącze żyłkę, zarzuca zestaw na drzewa, krzaki lub trafia w zawady i zrywa linkę (kilometrami), więc zapas będzie jak znalazł.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żyłki

Zawsze należy zwracać uwagę na podróby, dużo producentów podaje wytrzymałość liniową, która jest zawsze wyższa od tej na węźle. W ten sposób żyłka 0,20 mm ma prawie tyle co 0,25 i więcej. Dobra żyłka nie powinna mieć pamięci – jak ją zegniesz, musi wrócić do swojej pierwotnej formy z malutkim defektem. Nie może być bardzo elastyczna, rozciągnięta będzie się non stop plątać. Im cieńsza żyłka tym dalej rzucisz zestaw oraz większa szansę na złowienie ryby.

Jakie haczyki?

Pamiętaj, że musisz wybierać tylko sprawdzonych i markowych producentów. Profit będzie w postaci braku bublowatego wykonania czy innych niespodzianek w trakcie łowienia. Haczyki marnych producentów oraz podróbki, często rozginają się, szybko tępią i są zrobione ze gorszych materiałów. Dobry haczyk nie powinien mieć zbytnio zaokrąglonego grota, odpowiednią ostrość i wykonany z cienkiego ale wytrzymałego drutu. Przy próbie rozgięcia nie może pękać czy rozwierać się. Bardzo dobre są haki firmy Gamakatsu, mają doskonałą jakość i przystępną cenę.

Jaki podbierak najlepszy?

Na rynku znajdziecie mnóstwo różnego rodzaju podbieraków od tych tanich do droższych. Warto zainwestować i kupić coś po środku. Nie warto zaopatrywać się w tandetę, ponieważ przy próbie wyciągania z wody większej sztuki np: karpia 8 kg może nagle pęknąć rękojeść. Dobre niedrogie podbieraki produkuje Rapala, Dragon oraz Mikado. Przy zakupie należy brać pod uwagę –  Długość ma znaczenie marginalne, ważne żeby rękojeść nie była cienką aluminiową rurką, która pod ciężarem ryby wygnie się i złamie. Rozstaw ramion dostosowany do wielkości ryb łowionych.

Skrzynki wędkarskie

W zasadzie markowe bardzo dobrej jakości są drogie. Biorąc pod uwagę, że osprzęt początkującego wędkarza, składa się z niewielkiej ilości asortymentu to warto zastanowić się nad wybraniem alternatywnego rozwiązania. Można rozejrzeć się po sklepach i zakupić jakaś solidną skrzyknę na narzędzia. W sklepach jest ich zatrzęsienie – do wyboru do koloru. Warto zwrócić uwagę żeby taka skrzynka była wykonana z wodoodpornych materiałów. Unikaj czegoś co ma metalowe elementy niezabezpieczone przed wodą. Pierwszy deszcz i rdza. Bardzo ważną rzeczą jest, żeby skrzynka na przybory wędkarskie miała odpowiednią ilość przegród i była w rozsądnej cenie 60-80zł. Pamiętaj że silikon czy guma potrafi wejść w reakcję z plastikiem, więc przetrzymuj takie rzeczy odizolowane.

Pierwsza wędka

Przy wyborze wędki nie należy przesadzać z ceną, na początek dobry będzie uniwersalny kij spin/grunt do 3,6 metra długości. Jest to tanie wędzisko i doskonale nadaje się do łowienia z gruntu, spinu oraz na spławik. Nasza pierwsza wędka idealnie sprawdzi się podczas łowienia białej ryby z dużym spławikiem – koszt zakupu to ok. 50zl. Trochę droższe i bardzo dobre wędziska teleskopowe o długości 3-5m, takich firm jak: Mistrall, Okuma, Mikado, Shimano czy Daiwa kosztują od 100 – 500 zł. Warto o tym pomyśleć w późniejszym czasie. Przy wyborze kija pamiętaj, aby nie był to sztywny badyl i posiadał dość spore przelotki – zwłaszcza początkowa przy dolniku – większe przelotki dalsze rzuty. Ciężar wyrzutu np-5-20 dobra na spławik lekki spin. 15-60 ciężki spin/ grunt lub kolosalny spławik.

Pierwszy kołowrotek.

Ogólnie dobre kołowrotki firmowe, które są przyzwoicie wykonane, zaczynają się od 150zl najmarniej, więc na początku nie ma co szaleć z kasą. Do nauki dobrze jest wybrać coś tańszego, ale żeby kołowrotek miał podstawowe funkcje jak: płynna regulacja hamulca, odpowiednie przełożenie, rozmiar szpuli 4000 żeby pomieściła ok 200 m żyłki 0,20 i przynajmniej 3 metalowe łożyska. Jak dobrze poszukamy to ustrzelimy starszy świetny model za niecałą stówkę. Nie ma co się łaszczyć na ilość łożysk jakie producenci podają na kolorowych opakowaniach. Czasem lepiej wybrać taki co ma 3 dobre łożyska niż 13 badziewnych plastików.

Pro-Tip

Jak będziesz zamierzał łowić na spławik i jako obciążenie użyjesz ołowianych śrucin, to lepiej użyj 4-6 mniejszych niż jedną czy dwie duże. Mniej będzie się plątać zestaw i zaoszczędzisz nerwów na rozplątywanie. Dodatkowo załóż trochę mniejsze obciążenie i oblep je w zanęcie. Do momentu zacięcia będzie dociążać i punktowo wabi ryby.