Wędkowanie z gruntówką

Wędkowanie z gruntówką

Gruntówka jest bardzo popularną metodą wśród wędkarzy i należy do bardzo skutecznej oraz wygodnej techniki połowu ryb. Wędkarze często stosują tą metodę do połowy dużych okazów w niedostępnych miejscach z dala od brzegu. Jest równie skuteczna jak tradycyjna metoda spławikowa, ponieważ pozwala łowić ryby w silnym nurcie na dużych głębokościach. Do połowu na grunt używa się teleskopowych lub dwuczęściowych wędzisk o akcji parabolicznej. Popularne długości wędzisk to zazwyczaj od 2,5 do 4,5 m. Kołowrotek spinningowy i nie musi spełniać jakichś szczególnych wymagań. Ważne żeby był solidny oraz miał pojemną szpulę i dobry hamulec.

Wśród sympatyków łowienia z gruntu jest bardzo znana i popularna jest metoda z ciężkim ołowiem dennym tzw. denka. Wykorzystuje się do tego przelotowy ołowiany ciężarek w kształcie sześciokąta, który gwarantuje utrzymanie zestawu w dużym nurcie. Również stosuje się przymocowane na bocznym 30-40 cm przyponie ciężarki w kształcie gruszki lub łezki. Wtopiony krętlik w obciążnik zapobiega skręcaniu się żyłki.

Kolejną dobrą metoda jest feeder. Bardzo często stosowany do połowu leszczy, dużych karasi i karpi czy linów. Przy tej technice używa się feederów wędek z tak zwaną drgającą szczytówką. Szczytówka jest sygnalizatorem i musi mieć dobrą czułość oraz powinna być wytrzymała na silne naprężenia. Warto zapamiętać, że więcej przelotek oraz im bliżej przelotki końcowej tym większa czułość.

Wędzisko może być zarówno składane jak teleskopowe. Nad wodą dobrze jest mieć dwa wędziska – jedno lekkie na drobniejszą rybę do 80 gr wyrzutu, a drugie 180 gr na duże karpie,liny czy amura. Ustawiamy kije na podpórkach i montujemy dodatkowo elektroniczne sygnalizatory brań. Jest to wygodne dlatego, że minimalne trącenia szczytówki przenosi się na całe wędzisko i dodatkowo słyszymy alarm brania. Niektórzy wolą łowić bez sygnalizatorów tylko ekscytują się widokiem jak szczytówka się przygina podczas brania. Wybór przecież jest dowolny.

W metodach gruntowych wyróżnia się kilka rodzajów sygnalizatorów brań. Jednym z nich jest dzwoneczek przymocowywany do końca szczytówki. Ze względu na to, że często dzwoni pod wpływem wiatru i ruchu wody, stosowany jest zazwyczaj przy połowach nocnych, gdzie wiatr jest spokojniejszy. Znacznie wygodniejsze są różnego rodzaju sygnalizatory zawieszane na żyłce. Są to przecięte piłeczki pingpongowe, krążki styropianu lub po prostu gotowe sygnalizatory kupione w sklepie.

Zawiesza się je na żyłce najczęściej między pierwszą i drugą przelotką. Przy braniu ryby sygnalizator podnosi się lub drga. Doświadczeni wędkarze używają także sygnalizatorów elektronicznych. Przesuwająca się żyłka uruchamia sygnał dźwiękowy, alarmując wędkarza o braniu ryby.

Swingtip i multipicker to metody, które przywędrowały do nas z Anglii i bardzo szybko zadomowiły się wśród polskich wędkarzy. W obu metodach sygnalizatorem brań jest tzw. drgająca szczytówka. Swingtip wykorzystuje do tego zaopatrzoną w dwie przelotki 20-30cm szczytówkę. Za pomocą miękkiej rurki przymocowuje się ją do szczytówki wędziska i ustawia tak, aby po zarzuceniu zestawu była odchylona od pionu o około 30 stopni.

Taki wskaźnik brań jest bardzo czuły i reaguje nawet na delikatne branie. Multipicker w dosłownym tłumaczeniu oznacza wieloszczytówkę. Do połowu tą metodą używa się specjalnych wędek o bardzo delikatnej i czułej szczytówce. Najczęściej do kupionej wędki dołączonych jest kilka wymiennych szczytówek o różnej twardości.

Branie ryby sygnalizowane jest przez uginanie się szczytówki. Łowiąc na drgającą szczytówkę wędkarze bardzo często używają koszyczków zanętowych. Prawidłowo wypełniony zanętą koszyczek powinien być pusty po kilku minutach od zarzucenia zestawu. Należy unikać ubijania zanęty, która przez kilka godzin leży w koszyczku. Właśnie to przywieranie do dna ma tu spore znaczenie. Rurka nie powinna unosić się do góry szczególnie przednim końcem, czyli od strony przyponu. Warto to sprawdzić, choćby w warunkach domowych i ewentualnie dociążyć wąskim paskiem ołowiu lub drutem z przewodu elektrycznego.

Powodem podnoszenia się rurki do góry jest zawarte w niej powietrze, które z cienkiej rurki nie jest w stanie się wydostać. Ostatnio na rynku pokazały się rurki dociążane fabrycznie i o większej średnicy umożliwiającej samoodpowietrzanie. Dodatkowo rurki te mają regulację długości, powodującą również jednoczesną regulację aktywnej części przyponu i przy zachowaniu odpowiednich proporcji długości nie następują żadne splątania zestawu. Zaletą tych rurek jest również to, że stoper wraz z krętlikiem i węzłem mieści się i jest chroniony w przedniej części rurki. Wszystkie elementy poruszają się wewnątrz rurki swobodnie.

Osobiście próbowałem tych rurek i uważam je za znakomite rozwiązanie, szczególnie dla początkujących wędkarzy, jak i połowach w nieznanych warunkach.Odpowiednia podpórka bardzo ułatwia wędkowanie. Powinna być szeroka i dość płytka, aby nie utrudniać zacinania. Wybierając łowisko przy połowach gruntowych należy zwrócić uwagę na rodzaj dna. Muliste lub pokryte roślinnością dno zbiornika sprawia, że rybom trudno znaleźć przynętę, a zestaw często zaczepia o podwodne przeszkody.