Wędkarstwo morskie i połów dorszy na Bałtyku

Łowiska na Bałtyku zachodnim w niewielkiej odległości od Kołobrzegu charakteryzują się kamienno – piaszczystym dnem z nalotem iłu przydennego o pagórkowym zarysie, o uskokach w granicach czterech do sześciu metrów. Kamienny grunt, rozciągający się dwanaście – szesnaście mil na północ i północny-zachód od Kołobrzegu, jest doskonałym miejscem na połowy wędkarskie. Przeciętne głębokości spotykane w tych rejonach to 18 – 36 metrów. W miejscach kamienistego gruntu od 2 – 4 metrowych uskokach i pagórkowatym dnie spotykany jest omułek – naturalny pokarm dorsza.

W rejonach tych trafiają się osobniki dochodzące do 10 – 14 kilogramów – oczywiście łowiska w tym rejonie są trudne dla wędkarzy i wymagają kunsztu i sprytu wędkarskiego, są one sprawdzianem techniki prowadzenia pilkera oraz egzaminem dla wędkarza.

Nie każdy wie, że dorsz to ryba drapieżna, polująca na śledzie i szproty. W koszt wyprawy wliczone jest ubezpieczenie i pozwolenie na wędkowanie. Wybierając się na taki połów trzeba zaopatrzyć się w specjalny sprzęt i przynęty Wędkowanie odbywa się na głębokości od 20 do 40 metrów. Szyper posługuję się echosondą, za pomocą której namierza ławice dorszy. Przy nawrocie kutra na łowisko, na komendę spuszcza się swojego pilkera na dno. Branie dorsza w pierwszej chwili stwarza wrażenie zaczepu. Ryba po połknięciu przynęty „muruje” do dna, nie wolno wówczas popuścić, bo dorsz spina się z kotwicy. Gdy uda się oderwać rybę od dna, dopiero wówczas zaczyna się prawdziwa walka.Jeżeli łowi się na dużej głębokości, największy opór przypada na pierwsze 20 metrów holu, dorsz wykonuje gwałtowne uskoki w bok. Wykorzystuje każdy luz, którego nie uda się „wybrać” na czas i spina się. Przy pięciokilogramowej rybie pod koniec walki mdleją ręce, ale to uczucie mija, gdy z toni zaczyna się wynurzać olbrzymia ryba.

Wędkarstwo morskie – Praktyczne uwagi

Połowy dorszy odbywają się przeważnie na głębokościach od 20 do 40 metrów, podstawą dorszowego zestawu jest wędzisko, które sprostać musi olbrzymim przeciążeniami bardzo siłowym holom; długość wędki powinna wynosić od 2,40 do 3,00 metrów, ciężar rzutowy powinien zamykać się między 100 a 300 gramami, ideałem byłaby wędka uzbrojona w przelotki typu SIC, choć każda przelotka dobrej jakości powinna wytrzymać; nie należy używać jedynie tak zwanych porcelanek, kołowrotek powinien być w miarę możliwości na przekładni typu ślimakowego i metalowej konstrukcji, warto zabrać na wszelki wypadek co najmniej dwa, nie ma też problemu z wypożyczeniem sprzętu do łowienia warto używać morskiej plecionki – zapas na szpuli to minimum 100 metrów i drugie tyle podkładu ze świeżej żyłki o średnicy 0,40 – 0,45 milimetra, średnica plecionki uważna przez większość wędkujących na morzu to 0,25 – 0,35 milimetra; przy tej średnicy wytrzymałość plecionki sięga niekiedy 30 kilogramów.

Łowienie ryb na pełnym morzu z kutra dostarcza niezapomnianych przeżyć. W Morzu Bałtyckim główną zdobyczą wędkarzy są dorsze. Często udaje się złowić nawet 10-kilogramowe sztuki, zacinane na głębokości nawet 50m. Takie okazy wymagają używania specjalistycznego sprzętu. Niezbędne jest mocne i sztywne wędzisko długości od 2,7 do 3,6m o ciężarze wyrzutowym od 150 do nawet 300g. Duży, bardzo solidny kołowrotek z dobrym hamulcem i mocną przekładnią powinien mieścić przynajmniej 100 metrów żyłki o grubości 0,70mm. Tak gruba żyłka jest niezbędna ze względu na stosowanie ciężkich, nawet 200 gramowych przynęt oraz niesamowity opór, jaki stawia walczący dorsz we wzburzonym morzu.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie plecionki zamiast żyłki. Plecionka o grubości 0,20-0,25mm ma taką samą wytrzymałość jak żyłka 0,70-0,80mm. Najpopularniejszą przynęta na dorsze są pilkery. Te metalowe, imitujące rybę błystki ważą często ponad 200g. Kolor, kształt oraz wielkość dobiera się doświadczalnie. Istnieją dwa sposoby prowadzenia pilkerów. Pierwszy to opuszczenie przynęty na odpowiednio głębokość i wykonywanie ruchów w górę i w dół. Drugi sposób to zarzucenie przynęty i ściąganie ruchami skokowymi. Branie najczęściej widać na szczytówce. Holowanie dużego dorsza odbywa się techniką pompowania. Należy pamiętać o tym, że rybę ciągnie się wędką, a nie kołowrotkiem. Wybierając się na dorsze należy pamiętać o zapasowej wędce, kołowrotku, żyłce i przynętach. Brak dodatkowego sprzętu może spowodować, że przesiedzimy cała wyprawę pod pokładem. Ciepłe i wodoodporne ubranie zapewnia, że nie będzie nam zimno, a łowienie będzie dla nas przyjemnością.