Sztuczne przynęty na spinning

Wędkarstwo spinningowe należy do jednych z najskuteczniejszych metod sportowego połowu ryb. Wędkarz łowiący tą techniką nie potrzebuje żywych czy martwych rybek, aby złowić drapieżnika. Wytrawny spinningista potrafi idealnie dobrać sztuczną przynętę do warunków panujących nad wodą. Ważne jest też odpowiednie prowadzenie przynęty – w wodach płytkich trochę szybciej, a w wodach głębokich wolniej. Ważnym atutem jest nie tylko dobór samych przynęt pod względem wielkości czy kolorystyki, ale liczy się też sprzęt na który będziemy łowić.  Tu mamy szeroką gamę wędek spinningowych, kołowrotków, żyłek i plecionek. Wszytko możemy zakupić w dowolnym sklepie wędkarskim.

Sprzęt wędkarski nie jest tani, lecz za niewielkie pieniądze możemy skompletować całkiem fajny zestaw. Gdy już zaopatrzyliśmy się w wędzisko to czas na zakup sztucznych przynęt. I tu początkujący spinningista może napotkać niemały problem. Sztuczne przynęty występują w różnych kształtach, wielkościach i kolorach, co ma ogromne znaczenie przy połowie drapieżników. Poniżej przeczytasz mini poradnik o sztucznych przynętach, ich rodzajach i zastosowaniu.

Woblery

Są to przynęty, których przeznaczeniem jest udawanie żywych rybek. Maja one specjalny ster, dzięki któremu przynęta albo „pracuje” głębiej albo płycej. Woblery dzielą się na pływające i tonące w zależności od tego, czy można prowadzić je na, czy pod powierzchnia wody. SA również woblery jedno lub dwuczęściowe. Moim zdaniem lepsze są woblery dwuczęściowe, gdyż swoim „wężowatym” ruchem bardziej prowokują ryby do brania są idealne na szczupaka.

Rippery (kopyta)

Należą do przynęt miękkich. Ich przeznaczeniem jest udawanie żywej rybki, podobnie, jak woblery. Stworzone sa ze specjalnego tworzywa, które wchodzi w reakcje z plastikiem, dlatego należy je przechowywać w specjalnych, „nierozpuszczalnych” pudelkach. Rippery można spotkać w sklepach w różnych rozmiarach i kolorystyce. Zbrojone są w jeden hak z tzw. główką jigowa. Przynęty te prowadzi się specjalna metoda nazwana od główki „jigowaniem”. Polega to na tym, ze przynętę opuszczamy na dno, podrywamy, prowadzimy przez kilka sekund i ponownie opuszczamy na dno, i postępujemy tak w kolko , skuteczna przynęta na sandacza i suma.

Twistery

Twistery należą do przynęt miękkich, podobnie jak rippery, jednak nie maja udawać żywej rybki. Maja za to zaciekawić rybę swoim intensywnie pracującym ogonkiem. Podobnie, jak rippery, zbroi się je w główki jigowe i prowadzi metoda jigowania.

Blachy wahadłowe (wahadłówki)

Należą do przynęt twardych i najczęściej są zrobione, jak sama nazwa wskazuje, z blachy. Uzbrojone są najczęściej w kotwice. Można je uatrakcyjnić przywiązując do ich kotwiczek chwost, czyli kawałek nici koloru n.p. czerwonego. Podnosi to atrakcyjność przynęty. Nie da się jednoznacznie określić najlepszej techniki prowadzenia wahadłówki, trzeba ja odkryć samemu.

Blachy obrotówki

Należą do przynęt twardych.Ich cecha charakterystyczna jest to,że podczas prowadzenia ich skrzydełko się obraca tworząc dużą fale hydroakustyczna. Można spotkać różne rodzaje obrotówek, o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Podobnie, jak wahadłówkę, obrotówkę można uatrakcyjnić dodając do jej kotwicy chwost.

Sztuczne muchy

Są to przynęty używane głównie na przynęty łososiowate. Maja one udawać naturalny pokarm tych ryb: larwy, niewielkie rybki, owady dorosłe czy imitacje roślin. Są różne rodzaje sztucznych much: nimfy (udają one larwy owadów), muchy mokre (udają owady dorosłe, które pływają pod powierzchnia wody), muchy suche (udają owady dorosłe, które pływają na powierzchni wody), streamery (udają niewielkie rybki), puchowce (w zasadzie nie udają jakiegoś konkretnego organizmu, ale zaciekawiają rybę, która ma wziąć przynętę).