Rogacz

Ryba kur rogacz – Myoxocephalus quadricornis

Ryba należy do rodziny ryb głowaczowatych w Polsce jest objęta ścisłą ochroną. Zamieszkuje słone wody morskie jak i bliskie rzeki w pobliżu ujść do morza. Można go spotkać w niewielkich słodkowodnych nadmorskich rzeczkach m.in w dolnym biegu Dźwiny czy Peczory.

Kur rogacz

Ryba odporna jest na duże głębokości, potrafi schodzić nawet do 100 metrów pod wodę. Dorosłe osobniki dorastają do 20 – 30 cm maksymalnie przy sprzyjających warunkach mogą osiągnąć nawet 60 cm długości. Kury nie mają łusek ich ciało jest wydłużone i owalne, mają dużą głowę i duży pyszczek.

Kur rogacz na dnie

Całe ciało pokrywają rudo brązowe nakrapiane nieregularnie plamki, na grzbiecie widoczne są dwie płetwy z czego znajdująca się przy ogonie jest większa zakończona zrogowaciałymi wypustkami kostnymi. Po bokach tuż za skrzelami osadzone są dwie duże płetwy boczne też zakończone ostrymi kolcami , na podbrzuszu za głową wyrastają dwa narośla kostne.

Kur rogacz głowa z przodu

Budowa i wygląd ryby przypomina nastroszony rogaty pióropusz stąd też wzięła się jego nazwa. Dorosłe osobniki odbywają tarło od grudnia do stycznia i tak jak u większości głowaczowatych ikrą opiekuje się samiec. Samica składa w niewielkich bryłkach ziarna ikry, po czym samiec przejmuje opiekę nad młodymi i pieczołowicie dba o prawidłowy rozwój larw. Młody narybek wylęga się po upływie 5 tygodni.