Poznaj oceaniczne bestie

Oceany są pełne niezwykłych stworzeń, wiele z nich jest jeszcze nie odkrytych. Jedne z nich zadziwiają, inne wzbudzają zachwyt, są też takie zwierzęta, które wzbudzają odrażenie lub strach. Nie za każdym razem te dwa ostatnie odczucia mają uzasadnienie, ale są też takie zwierzęta, przed którymi strach jest naprawdę uzasadniony. W oceanach kryje się wiele zwierząt, które jednym ugryzieniem mogą rozszarpać człowieka a jednym ukłuciem śmiertelnie go zatruć. Narażeni na to są tylko ludzie, którzy nurkują w niebezpiecznych głębinach. Są oni odpowiednio przeszkoleni i wiedzą, jak reagować przy spotkaniu z takim zwierzęciem. Na pewno nie mogą oni wzbudzać paniki, wtedy każde zwierzę, nie ważne czy w wodzie, czy na lądzie- czując zagrożenie, broni się atakując.

Zwierzęta na tyle niebezpieczne, że kontakt z nimi bezpośrednio grozi człowiekowi śmiercią:

– rekiny, mogą śmiertelnie pogryźć człowieka;

– osa morska, jedno z najgroźniejszych zwierząt oceanów;

– szkaradnica- potrafi się niesamowicie kamuflować, nazywana jest też rybą- kamieniem;

– ośmiornica niebieska- bardzo płochliwa; może atakować, kiedy tylko poczuje zagrożenie;

– węże morskie- również płochliwe, groźne są wtedy, kiedy są przestraszone.

Inne niebezpieczne zwierzęta, również groźne i mogące zrobić człowiekowi krzywdę:

Mureny- są uznawane za bardzo groźne zwierzęta w oceanach.

Płaszczki- mogą być groźne wtedy, kiedy są przestraszone.

Węże morskie- są bardzo płochliwe, krzywdę mogą zrobić w panice.

Ukwiały- często bardzo groźne, wręcz śmiertelne dla ludzi.

Jeżowce-mimo, że są piękne, ich ukłucie może być niebezpieczne w zależności od gatunku.

Meduzy – zależy od gatunku jak bardzo są niebezpieczne.

Ślimaki – stożek, mimo tego, że ślimaki często kojarzą się z przyjaznymi zwierzętami, ten gatunek może być wyjątkowo niebezpieczny.

Lista ta jest dużo dłuższa, jednak te zwierzęta są spotykane stosunkowo często i często też odnotowywane są przypadki ukąszeń, ugryzień, zranień przez nie.

Skutki spotkania z groźnymi zwierzętami, czającymi się w oceanach:

Skutki spotkania z takimi zwierzętami, kryjącymi się w głębinach oceanów mogą być naprawdę wielorakie. Przede wszystkim, najczęściej spotyka się pogryzienia. Są one dokonywane przez rekiny. Kolejne skutki spotkania z morskimi potworami to zatrucia, zranienia, ukłucia, oparzenia (przez meduzy). Skutków tych jest jeszcze bardzo wiele, ale ważne jest to, że żadnego z nich nigdy nie możemy lekceważyć. Po takiej nieudanej wizycie w głębinach oceanów zawsze trzeba się udać do lekarza, ranę natychmiast opatrzyć. Czasem zranienie może się wydawać niegroźne, jednak niektóre zwierzęta mają niebezpieczny jad i małe ukłucie czy ugryzienie wystarczy, aby zabić dorosłego człowieka.

Głębiny oceanów są jeszcze nie znane. To, co odkryte to tylko niewielka część skarbów, jakie kryją. Na pewno jeszcze wiele groźnych stworzeń czai się na ich dnie.