Piaskownia w Sukowie

Zamknięte wyrobisko (kopalnia piasku) z wewnętrznym kołem wędkarskim i dużym wpisowym dla nowych członków. Zbiornik otoczony lasami między miejscowościami Mójcza i Suków przy drodze na Kranów, ok. 40ha lustra wody o głębokości dochodzącej do ok. 20m.
Dodatkowe, coroczne opłaty na zarybianie sprawiają, że ryb jest mnóstwo i to takich gatunków, jakich nigdzie indziej nie spotkasz. Słyszałem o siei, jesiotrze i kilkukilogramowym tęczaku, ale jest też wielki sum, karp, amur, sandacz , szczupak i tołpyga. Ja nie należę do tego koła, ale mam tam kilku znajomych więc wiem, że kilka osób ustawia się z proteiną na karpia i mają świetne efekty, które możesz obejrzeć na którymś z blogów wędkarskich. Większość jednak łowi to, co aktualnie jest wpuszczane jesienią do wody, czyli karpie dawniej takie do 3kg. a teraz już takie jak wszędzie. Kilka lat temu brały też duże sumy, ale i one stały się ostrożniejsze.

Coraz większe opłaty na zarybianie (300zł na 2013) sprawiają, że z roku na rok, maleje liczba członków w tym kole. Sprzedaż przedsiębiorstwa KKSM i trudności w uzyskaniu pozwoleń na wydobycie piasku z większych obszarów, pod znakiem zapytania stawiają przyszłość tego zbiornika. Co dalej z nim będzie, trudno przewidzieć.
Ogólnie, ryby z każdym rokiem coraz trudniej złowić a najlepszą metodą jest jak najczęstsze przebywanie na łowisku. Ryby białe odeszły od brzegów, praktycznie na wszystkich wodach. Nęcenie z wywózki proteiną i dużą ilością ziarna, odciągnęło nie tylko te grubsze, ale i wszystkie inne na dalsze żerowiska. Za nimi podążyły i drapieżniki, więc by połowić bliżej brzegów, samemu trzeba je wszystkie do niego przyciągnąć. Niestety, coraz więcej pracy i zachodu, by mieć jakieś lepsze efekty.

Zbiornik ma powierzchnią lustra wody do 40ha (prawdopodobnie to jakieś 35ha). Głębokość max to 14m – wszystkie dane o większych głębokościach są błędne, gdyż koparki/urządzenia kopiące mogły pracować max. do 15m. Średnia głębokość zbiornika to w 2/3 10m, a w płytszej 1/3 od strony Daleszyc około 1,5-2m. Woda jest pozbawiona zaczepów twardych poza nie wielkimi ilościami elementów nazwijmy to wydobywczych czyli pozostałości po eksploatacji kopalni. Kilka karczy zatopili w wodzie wędkarze, dla uatrakcyjnienia podwodnego życia. Roślinność jest w zaniku i znajduje się głównie przy brzegach, ale można stwierdzić iż jej występowanie to około 10% dna zbiornika. Dno twarde piaszczyste lub gliniasto piaszczyste, bardzo zróżnicowane, dużo wzniesień, górek, wąwozów itp.

Rybostan karp do 17kg, sum do nawet 60kg, szczupak do 10kg, sandacz do 7kg, amur do 7kg, okoń są okazy nawet ponad 50cm, płoć – duży problem z płotką, nadmiar drapieżników a do tego ostatnio ma sporo tasiemca, leszcz – nie duże egzemplarze max do 50cm, liny – ta woda nie niesie za sobą możliwości przyrostu i utrzymania linów więc nie ma okazów, karaś – ta sama sytuacja co z linem, boleń do nawet 5-6kg, pstrąg tęczowy były przypadki okazów 5kg, jaź do 3kg, jest jeszcze uklejka i wzdręga.

Zbiornik ostatnio podzielił się na nazwijmy do dwie siły łowiące – ludzi poławiających prostą gruntówką ze sprężyną bez przygotowania miejsca, nastawiających się głównie na małe karpie i ludzi łowiących na tzw. karpiówki z przygotowaniem miejsc, gdzie starają się łowić duże karpie. Ostatnio również nowym trendem zaczyna być poławianie sumów na tzw. podwieszkę z użyciem dużego żywca. Poza tym zdecydowaną mniejszość stanowią pozostali wędkarze czyli spinningiści i spławikowcy. Ostatnia sprawa to zarybienia – ryb wpuszczanych jest dużo – głównie mały karp, tzw. handlówka – 3 tony, mały sandacz, lin, karaś, płotka, szczupak, amur. Dość rzadko ale udaje się zrobić zarybienie dużym karpiem.