Minóg strumieniowy

Minóg strumieniowy – Lampetra planeri

W Polsce Minog strumieniowy występuje bardzo rzadko dlatego jest objęty ścisłą ochroną. Zamieszkuje w krainie pstrąga i lipienia w górnych partiach podgórskich potoków i rzek, gdzie jest dobrze natleniona i krystalicznie czysta woda. Dorosłe osobniki osiągają długość do 19 cm , natomiast młody narybek w okresie larwalnym ma ok. 21 cm długości.

Po przeobrażeniu w postać dorosłą, u minogów następuje skrócenie długości ciała. Pod koniec kwietnia do maja, gdy woda osiągnie temperaturę (5 – 16 st Celsjusza) ryby wyruszają na tarło, które odbywa się w płytkich wodach o piaskowo żwirowym dnie i bystrym nurcie. W tym okresie przestają żerować, a ich zrogowaciałe wypustki zębowe miękną.

Samice składają od 1000 do 2000 ziaren ikry, z których po 14 dniach wykluwają się młode larwy. Przez 6 lat narybek jest zagrzebany w piaszczystym dnie i odżywia się drobnym planktonem, obumarłymi szczątkami zwierząt i roślin. Dorosłe osobniki prowadzą pasożytniczy tryb życia, przysysają się do ciał ofiar i wysysają z nich krew oraz odrywają mięso zębami pożerając i raniąc rybę. Gdy osiągnie stadium dorosłości odbywa tarło po którym ginie.