Jak złowić węgorza?

Jak złowić węgorza?

W okresie letnim chętnie wyjeżdżamy na wczasy nad wodę, żeby odpocząć i zapolować na coś konkretnego.Wędkarze najczęściej udają się na Mazury, które słyną z bogactwa ryb i pięknych malowniczych lasów. Podczas takich wypraw, każdy marzy o złowieniu pięknego węgorza.Ryba ta słynie z doskonałego smaku i jest uznawana za rarytas kulinarny na polskich stołach.

Łowienie węgorzy nie jest łatwe, ponieważ ryba lubi żerować przeważnie nocą – lecz to nie jest ścisłą regułą. Latem w czasie dnia też jest aktywna i często chwyta za haczyk.

Do połowu węgorzy należy dobrze się przygotować. Sprzęt wędkarski musi być mocny i wytrzymały – nawet niewielkich rozmiarów węgorz jest silny i bardzo zwinny. Często tak bywa, że podczas holowania ryby, okręca się swoim ciałem za ukryte podwodą korzenie, gałęzie i wodorosty , co bardzo utrudnia wędkarzowi jej wyciągnięcie z wody. Podobno jednym ze sposobów na uwolnienie węgorza z zawadu jest (delikatne pocieranie grzebieniem do włosów o żyłkę ) . Prawdopodobnie wywołane w ten sposób drgania, rozpraszają węgorza i powodują u ryby rozluźnienie mięśnia oraz puszczenie z uścisku ?.

Warunkiem sukcesu jest dobra mocna wędka uzbrojona w konkretny zestaw. Bez tego nawet nie mamy szans na wyciągnięcie ładnego węgorza. Jeśli zdecydujemy się łowić metodą gruntową to wędka powinna mieć długość od 2,5 do 3 m średniej akcji. Kołowrotek najlepiej spinningowy z dużą ilością nawiniętej żyłki (0,30 mm), haczyk (węgorzowy) z oczkiem o numerze 6 lub 4, przypon 70 cm do 1 metra wykonany z cieńszej żyłki np; 0,25 mm. Ciężarek gruntowy przelotowy w kształcie oliwki lub łezki 20 – 30 gram – może być ciężarek z rurką antysplontaniową. Między żyłką główną a przyponem dajemy krętlik.

Ze względu na częste przypadki zaplątania się węgorzy o podwodne korzenie nie stosujemy przy metodzie gruntowej obciążników bocznych i koszyczków zanętowych.

Przy metodzie spławikowej stosujemy jako żyłkę główną 0,25 mm, przypon z żyłki 0,20 mm długości do 0,5 m, hak nr 6 (węgorzowy) z oczkiem, obciążniki według wyporności spławika, wędzisko 3 – 4 metry. Łowiąc na spławik musimy idealne umieścić przynętę tuż nad dnem lub nad roślinnością. Z tak przygotowanym sprzętem idziemy nad wodę.

Do pełni sukcesu brakuje nam jeszcze wybór odpowiedniego łowiska. Najczęściej można je spotkać w miejscach gdzie dno ma podłoże iłowato-muliste bogate w wodną roślinność: jaskier krążkolistny, moczarka, ramienica, osoka aloesowata czy rogatek . W takich miejscach należy robić miejscówkę.Ryby te intensywnie żerują, gdy woda w zbiorniku jest ciepła a noc chłodna i zimna.

Najlepszą przynętą na węgorza jest ; rosówka, mały żywiec lub pęczek czerwonych robaków, kopalnianych czy kompostowych. Węgorze jak każde ryby można też nęcić. Zanętę możemy przygotować w bardzo prosty sposób. Do wiaderka zanętowego wsypujemy gotową suszoną krew, dodajemy ok kilograma pociętych rosówek lub czerwonych robaków oraz taką samą część posiekanych drobnych rybek żywcowych. Dla spójności zanęty dosypujemy ok 2 szklanek płatków owsianych oraz dolewamy wody i wszystko starannie mieszamy tak aby składniki dokładnie połączyły się z sobą. Zanętę wrzucamy w miejsce łowiska po 3 -4 kule wielkości śnieżynki . Jeśli łowimy głęboko lub na rzece, dobrze jest dodać żwirek jako obciążnik. Wśród wędkarzy krąży mit, że węgorze żywią się padliną i rozkładającym mięsem jest absolutna bujda na resorach.