Jak łowić płoć?

Płoć jest rybą pospolitą występującą niemal w każdym zbiorniku wodnym. Obfitość tego gatunku sprawia, że niejednokrotnie jest głównym celem wędkarza. Ciekawe miejsca znajdują się często blisko brzegu. Już woda głębokości jednego metra może nas obdarzyć pięknymi okazami tego gatunku. Zanęta płociowa powinna być ciemna, a w szczególnych przypadkach nawet czarna. Charakterystyczną cechą jest drobna granulacja i dobra praca mieszanki. Otrzymujemy taki efekt poprzez dodanie wyprażonych ziaren roślin oleistych. W wodach stojących oraz wolno płynących kanałach, gdy brania są dość dobre, a średnia długość łapanych osobników nie przekracza 15 cm, możemy mówić o następującym  schemacie nęcenia. W zależności od warunków używamy do 2 kilogramów zanęty spożywczej.

Dodatkiem może być pinka w niewielkich ilościach. Podczas wstępnego nęcenia wrzucamy do wody około 6-10 kul wielkości  pomarańczy. Wrzucamy także jednorazowo porcję jokera z gliną, 10-14 kul. Podczas łowienia gdy brania ustają donęcamy kulami  wielkości mandarynki wrzucając na zmianę kulkę zanęty z pinką oraz kulkę z jokerem. Od tego schematu są ustępstwa co dyktowane jest nam przez warunki na łowisku, liczbę brań, ich intensywność oraz wielkość ryb.

W sytuacji gdy brania są bardzo intensywne, a wielkość poławianych płoci nie przekracza 20cm należałoby podać  więcej zanęty  spożywczej kosztem gliny z jokersem. W tym przypadku można dodać także pewną ilość ochotki zanętowej wraz z zanętą. Sporadycznie zdarza się, że ryba nie bierze zbyt intensywnie. Wtedy należy podać więcej jokera z gliną na rzecz zanęty. Podsumowując dużo ryb więcej zanęty, słabe brania więcej gliny z jokersem.

Płotki łapie się na niewielkie przynęty. Króluje tutaj ochotka i pinka zakładane na haczyk nr. 18-22. Podczas słabych brań rewelacyjna może okazać się jedna larwa ochotki założona na haczyk nr. 22 zawiązany na żyłce 0,06 mm. Bardzo ważnym aspektem podczas łowienia ryb jest możliwe lekkie podanie przynęty. Obciążenie trzeba zminimalizować do 0,2 grama na metr głębokości. Mówiąc o szybkim i skutecznym łowieniu mam na myśli dwie metody: bat i tyczkę.

O ile bat sprawdza się przy łapaniu dobrze biorącej ryby o tyle podczas słabego żerowania skuteczniejszym orężem okaże się tyczka.Podane informacje dają podstawę wiedzy na temat zawodniczego łowienia płoci i stanowią grunt  do zdobywania dalszych doświadczeń w zmaganiach z tą piękną rybą. Poniżej znajdziecie kilka skutecznych przepisów na zawodnicze mieszanki ukierunkowane na płoć.

Mieszanka przeznaczona do nęcenia większych osobników płoci.

50% 3000 GROS GARDONS-sensas
20%GMS Płoć- Gut-mix
15%Epiceine nature- sensas
5% Chenevis Grille- sensas
5%coco belge-sensas
Zapach; Gardonix(sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki

Mieszanka ta przeznaczona jest  do nęcenia łowisku gdzie dominuje duża populacja płoci mniejszych rozmiarów.

50% 3000 SUPER ETANG gardons-sensas
25%3000EXPLOSIVE gardons-sensas
5% Chenevis Grille-sensas
5% Epiceine noire
10% Biscuit vanilla- senses
5% Coco belge-sensas
Zapach; Double vanilla senses dodać wg. zaleceń producenta.

Kolejna  mieszanka najlepiej  sprawdza się na początku I pod koniec sezonu gdy woda jest zimna a ryby słabo żerują

60% 3000 NOIRE – sensas
20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas
5% Epiceine noire – sensas
5% Coco belge – sensas
5% Biscuit vanille – sensas
Zapach: Gardonix noire (sensas) 5-10% masy gotowej mieszanki

Zanęta skomponowana w poniższy sposób najlepiej sprawdza się na wolno płynących kanałach

50% 3000 GROS GARDONS fine mouture – sensas
20% 3000 SUPER ETANGE gardons – sensas
15% Epiceine nature – sensas
5% Pain d’epice farine – sensas
5% Chenevis grille – sensas
5% Coco belge – sensas
Zapach: Double vanille (sensas) według zaleceń producenta

Zanęta na bazie produktów Lorpio, która ma stanowić tańszą alternatywę dla podanych wcześniej mieszanek

50% Płoć Super
20% Leszcz Super
15% Biscuit ciemny
10% Konopie prażone mielone
5% Coco belge
Zapach: aromat płoć special, dodawać według zaleceń producenta